Cilt Detoksu Nedir?

Detoks nedir?
Detoks, vücudumuza çeşitli yollarla giren ve atık madde olarak dışarı atılmayı bekleyen zararlı toksinlerden kurtulmaktır. 
Başka bir deyişle arınmadır, canlanmadır, vücudumuzun bahar temizliğidir.

Neden cildimizin detoksa ihtiyacı var?
Sağlık ve güzelliğin ilk adımı olan temizlik, tüm cilt bakımlarının en temel aşamasıdır. Günümüz yaşam koşullarında, günlük cilt bakımınızın bir parçası olan yüz yıkama jelleri, makyaj temizleme ürünleri ya da süt-tonik kullanımları, cildi toksinlerden korumak için etkilidir fakat yeterli değildir. Detoks, zamanla ciltte biriken metabolik ya da çevresel toksinlerin uzaklaştırılması için özel olarak uygulanması gereken bir bakımdır. Yanlış beslenme alışkanlıkları, alkol, sigara, kafein, hava kirliliği ve maruz kaldığımız kimyasallar maalesef detoks kürlerini ve bakımlarını belirli aralıklarla mutlaka uygulamak gerektiğini işaret ediyor.
Makyaj yapmadığı zaman hasta gibi görünen tüm ciltlerin detoks zamanı gelmiş demektir. Toksinler cildimizin efektif çalışmasını engellediğinde cilt solgun, cansız, donuk, mat bir görünüm alır; makyajsız haliyle hasta gibi görünür. Hatta makyaj yapıldığında dahi güzel bir görüntüye kavuşmak zor olur. Cildimizin nefes almaya, canlanmaya, toksinlerden arınıp hayat bulmaya ihtiyacı var demektir.

Detoks ile “erken yaşlanma” kavramı arasında nasıl bir bağlantı var?
Detoks ihtiyacı, aslında erken yaşlanma olarak tanımladığımız bir yaşlanma dönemine işaret eder. Geçmişte yaşlanmayı çizgiler, kırışıklıklar ya da sarkmalar ile değerlendirirken artık erken yaşlanma adı verilen bir durum da yaşlanma sürecinin parçası olarak karşımızda duruyor. 20 ila 30 yaşlar arasındaki dönemde meydana gelen solgun, donuk ve cansız görünüm cildin toksinlerle baş edemediğini, detoks bakımlar uygulanmaz ise yakında çizgi ve kırışıklıkların geleceğini gösterir. 

Detoks etkili cilt bakım ürünlerini herkes kullanabilir mi?
Detoks etkisi sağlayan cilt bakım ürünlerinde yeşil çay, nar, üzüm, zeytin, domates, buğday gibi çok çeşitli antioksidan içerikler kullanılıyor. Doğa bu anlamda fazlasıyla cömert. Yoğun antioksidan içerikli detoks cilt bakım ürünlerini cilt tipi ve yaşı farketmeksizin herkes kullanabilir. Fakat ürün seçiminde cilt tipini dikkate alarak krem, serum ya da likit formları tercih etmekte fayda var. Ürün içeriğinde bulunan antioksidan aktif maddelere karşı hususi bir alerjiniz yok ise, rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Hassas ciltler detoks cilt bakımı sürecinde nelere dikkat etmeli?
Cildi arındırma etkisi ile öne çıkan, granüllü peelingler hassasiyet yaratabilir. Maske ve peeling formundaki detoks ürünlerini kullanırken bu gibi ürünlerin kullanımına özen gösterilmelidir.
Örnek bir detoks cilt bakım ritüelinde temizleyici bir jel ya da köpük ile güne başlamak yerinde bir tercih olacaktır. Ardından mutlaka gündüz kullanımı için nemlendirici etkisi yüksek bir detoks kremi; gece yatmadan önce de cildin yenilenme ve onarım sürecini destekleyecek bir detoks serumu uygulamak gerekir.

Detoks cilt bakım kürü sonrasında cildimizde nasıl değişiklikler meydana gelir? 
Matlık yerini parlak ve ışıltılı bir cilt görünümüne bırakır. Cildinizin nefes aldığını, canlandığını hissedersiniz. Cilt tonu eşitsizlikleri azalır, gözenekler temizlenir ve siyah noktalar kaybolur. İnce çizgilerin görünümü hafifler. Cildiniz daha nemli, daha berrak ve taze bir hal alır. 
Bol su tüketmek, alkol, sigara ve kafeini azaltmak ve taze sebze-meyve ağırlıklı beslenmek cildinizin detoks bakımını kuvvetle destekleyecektir.
 

DİĞER YAZILAR
Kış Mevsiminde Cilt Bakımı
Kış mevsimi geldiğinde, zorlaşan hava koşullarından etkilenmemek adına beslenme, uyku düzeni, su tüketimi ve spor yapmak...
Cilt Detoksu Nedir?
Detoks nedir? Detoks, vücudumuza çeşitli yollarla giren ve atık madde olarak dışarı atılmayı bekleyen zararlı toksinl...
Yaz Sonrası Cilt Bakımı
YAZ BİTTİ… Evet. Her ne kadar dilim varmasa da söylemeye, bir yaz daha bitti… Sonbahar yaprakları dolanacak ...
Senin Güneş Koruyucun Hangisi?
Tüketim alışkanlıklarımız, gelişen teknoloji ve yükselen trendlere bağlı olarak hızla değişime uğruyor.  Standartl...
ANA SAYFA  |  ÜRÜNLER  |  DANIŞMAN ECZANELER  |  İLETİŞİM  |  KURUMSAL  |  BLOG
Tüm Hakları Sakldır 2018 Radix